materiały opakowaniowe

 
 

Opakowanie z folii pęcherzykowej (bąbelkowej)
Folia pęcherzykowa to materiał opakowaniowy złożony z pęcherzyków powietrza zamkniętych między dwoma arkuszami folii podczas jej zgrzewania. Dzięki temu procesowi zamknięte powietrze zapewnia amortyzację, chroniąc przed uderzeniem.

Zalety wykorzystania folii pęcherzykowej
Folia pęcherzykowa zapewnia dobrą amortyzację lekkich przedmiotów i daje się ciąć, co umożliwia opakowanie produktu praktycznie każdego kształtu i rozmiaru. Nie powinna być ona stosowana do pakowania ciężkich produktów. W przypadku zastosowania folii pęcherzykowej należy używać kilku warstw w celu zapewnienia zabezpieczenia całego produktu, łącznie z rogami i krawędziami.

Zastosowanie opakowania z folii pęcherzykowej
Folia pęcherzykowa z małymi pęcherzykami to materiał opakowaniowy składający się z pęcherzyków powietrza o grubości wynoszącej 1/4 cala (0,64 cm) zapewniający ochronę powierzchni. Folia pęcherzykowa z dużymi pęcherzykami to materiał opakowaniowy składający się z pęcherzyków powietrza o grubości wynoszącej 1/2 cala (1,27 cm) używany do amortyzowania.

Zawiń każdy przedmiot oddzielnie i umieść w wytrzymałym pojemniku. Przedmioty kruche będą wymagały odpowiedniego oddzielenia od siebie oraz od rogów, boków, wieczka i dna pudełka. Każdy przedmiot powinien zostać otoczony folią pęcherzykową o grubości co najmniej dwóch cali (5,08 cm) i umieszczony w odległości co najmniej dwóch cali (5,08 cm) od ścianek pudełka. To zapobiega uderzaniu produktu o produkt oraz chroni zawartość przed uderzeniami i wibracjami, które mogą przenosić się z zewnętrznej części pudełka na zawartość. Użyj wystarczająco dużo warstw, aby zapewnić, że zawartość nie będzie się przesuwać podczas wstrząsów pudełka.

Wypełnienie polietylenowe typu loose fill

Luźne wypełniacze są stosowane do wypełniania pustych przestrzeni w paczkach zawierających lekkie, niekruche przedmioty. Przykładem luźnego wypełniacza są kawałki styropianu.

Używanie wypełnienia typu loose fill
Użyj wystarczającej ilości luźnego wypełniacza, aby mieć pewność, że zawartość nie będzie się przesuwać podczas wstrząsów pudełka. Zaleca się, aby pudełko było nieco przepełnione w celu uwzględnienia układania się materiału w trakcie wysyłki. Zaleca się również zastosowanie płaskich elementów z falistej płyty pilśniowej do oddzielania zawartości i wypełnienia polietylenowego w celu ochrony przed przemieszczaniem pomiędzy kawałkami wypełnienia polietylenowego.

Dodatkowe zalecenia: W przypadku kruchych przedmiotów każdy z nich należy osobno zapakować w wiele warstw arkuszy ochronnych (w folię pęcherzykową z małymi lub dużymi pęcherzykami bądź w arkusze pianki) i umieścić w zalecanym pojemniku wysyłkowym. Przedmioty kruche należy odpowiednio oddzielić od siebie oraz od rogów, boków, wieczka i dna pudełka. Każdy przedmiot powinien zostać otoczony materiałem o grubości co najmniej dwóch cali (5,08 cm) i umieszczony w odległości co najmniej dwóch cali (5,08 cm) od ścianek pudełka. To zapobiega uderzaniu produktu o produkt oraz chroni zawartość przed uderzeniami i wibracjami, które mogą przenosić się z zewnętrznej części pudełka na zawartość.

Nie zaleca się stosowania luźnych wypełniaczy w przypadku płaskich, wąskich lub gęsto upakowanych produktów, ponieważ mogą one podnosić się i opadać wewnątrz paczki. Ponieważ kawałki styropianu mogą podnosić się i opadać w trakcie procesu dystrybucji, produkt może przesuwać się wewnątrz paczki, narażając się w większym stopniu na uszkodzenie.

Luźne wypełniacze, takie jak kawałki styropianu, powodują tworzenie się ładunków elektrostatycznych, które mogą uszkodzić produkty elektroniczne. W przypadku produktów elektronicznych należy użyć wypełniaczy antystatycznych. Do owinięcia przedmiotu należy użyć plastikowej torby, folii pęcherzykowej lub innego materiału, aby kawałki wypełniacza nie dostały się do miejsc, w których mogą spowodować uszkodzenie towaru.

Oryginalne opakowanie producenta

Oryginalne opakowanie producenta jest zazwyczaj zaprojektowane do wysyłek na paletach, a nie wysyłek pojedynczych sztuk. Ponadto to opakowanie jest przeznaczone do wysyłki jednokrotnej, a nie wielokrotnej. W związku z tym ponowne użycie oryginalnego opakowania producenta do wysyłki pojedynczej paczki podnosi ryzyko uszkodzenia produktu. Pudełko producenta powinno być używane tylko wtedy, jeżeli jest nowe lub prawie nowe i było zaprojektowane specjalnie, aby wytrzymać uderzenia.

Użycie tylko oryginalnego opakowania producenta
Użyj oryginalnego opakowania producenta tylko, jeśli jest ono nowe lub prawie nowe. Im bardziej pudełko jest zużyte, tym bardziej traci swoje właściwości ochronne i może nie chronić wysyłki w odpowiednim stopniu. Upewnij się, że pudełko jest sztywne,   i w doskonałym stanie, bez przebić, dziur, rozdarć lub uszkodzeń rogów i że wszystkie klapy są nienaruszone. Pudełka do butów lub pudełka z tektury nie powinny być nigdy używane. Usuń stare etykiety adresowe, oznaczenia materiałów niebezpiecznych, takie jak etykiety i oznakowania w kształcie rombu, a także oznakowania doręczenia i kody kreskowe z poprzedniej wysyłki. Upewnij się, że pianka wewnętrzna nie jest pęknięta lub połamana. Jeśli pianka jest połamana, wymień ją na nową wkładkę piankową.

Podwójne opakowanie oryginalnego opakowania producenta
Inną możliwością użycia oryginalnego opakowania producenta jest podwójne (nadmiarowe) opakowanie. Wszystkie rodzaje sprzętu elektronicznego powinny być pakowane podwójnie (nadmiarowo), chyba że opakowanie spełnia specjalne warunki dotyczące ponownego wykorzystania wymienione powyżej. Aby zapakować podwójnie (nadmiarowo) oryginalne opakowanie producenta:

Upewnij się, że oryginalne opakowanie jest w dobrym stanie i że pianka wewnętrzna nie jest pęknięta lub połamana. Jeśli pianka jest połamana, wymień ją na nową wkładkę piankową lub napraw ją za pomocą szerokiej, dwucalowej (5,08 cm) taśmy samoprzylepnej. Ważne jest, aby wysyłka nie poruszała się w oryginalnym pojemniku wysyłkowym producenta.

Wybierz nowy pojemnik wysyłkowy, który jest co najmniej sześć cali (15,24 cm) dłuższy, szerszy i wyższy niż oryginalne pudełko producenta.

Wypełnij dno nowego pojemnika wysyłkowego co najmniej dwu- lub trzycalową (5,08 do 7,62 cm) formą piankową,  narożnikami polietylenowymi lub ochraniaczami krawędzi, nadmuchiwanym opakowaniem, wypełnieniem polietylenowym lub innym odpowiednim materiałem ochronnym.

Umieść oryginalne pudełko producenta na materiale amortyzującym w środku pojemnika wysyłkowego, pozostawiając co najmniej dwa do trzech cali (5,08 do 7,62 cm) na amortyzację wokół pozostałych pięciu stron opakowania.

Wypełnij pozostałą przestrzeń w opakowaniu formą piankową, rogami polietylenowymi lub ochraniaczami krawędzi, nadmuchiwanym opakowaniem, wypełnieniem polietylenowym lub innym odpowiednim materiałem ochronnym.

Zamknij szczelnie pojemnik wysyłkowy za pomocą dwucalowej (5,08 cm) lub szerszej taśmy samoprzylepnej, wzmocnionej taśmy nylonowej lub 60-funtowej, trzycalowej (7,62 cm) szerokiej wzmocnionej taśmy aktywowanej wodą. Zamknij pudełko mocno, zaklejając wieczko i dno pudełka trzema warstwami taśmy, tak aby środkowe i dwa boczne łączenia były uszczelnione.

Podwójna (nadmiarowa) metoda pakowania

Co to jest podwójna (nadmiarowa) metoda pakowania?
Nadmiarowe lub podwójne opakowanie jest efektywną metodą zabezpieczania przed uszkodzeniem delikatnego sprzętu, takiego jak sprzęt elektroniczny. Mimo że użycie jednego pudełka lub oryginalnego opakowania producenta jest w niektórych sytuacjach możliwe, w wielu innych przypadkach zastosowanie tej metody nie jest rozsądne. Wiele pojedynczych pudełek jest tak zaprojektowanych, że nie wytrzymują procesu wysyłki, z którą związane są uderzenia podczas sortowania, wstrząsy w trakcie transportu i inne rodzaje zagrożeń podczas obsługi paczek. Oryginalne opakowanie producenta jest zazwyczaj zaprojektowane do jednokrotnej, a nie wielokrotnej wysyłki produktu. Nawet wówczas jest ono przystosowane do wysyłek na paletach, a nie wysyłek pojedynczych sztuk.

Jak zapakować pudełko podwójnie (nadmiarowo)

    * Upewnij się, że oryginalne opakowanie jest w dobrym stanie i że pianka wewnętrzna nie jest pęknięta ani połamana. Jeśli pianka jest połamana, wymień ją na nową wkładkę piankową lub napraw ją za pomocą szerokiej, dwucalowej (5,08 cm) taśmy samoprzylepnej. Ważne jest, aby wysyłka nie poruszała się w oryginalnym pojemniku wysyłkowym producenta.
    * Wybierz nowy pojemnik wysyłkowy, który jest co najmniej o sześć cali (15,24 cm) dłuższy, szerszy i wyższy niż oryginalne pudełko producenta.
    * Wypełnij dno nowego pojemnika wysyłkowego co najmniej dwu- lub trzycalową (5,08 do 7,62 cm) formą piankową, narożnikami polietylenowymi lub ochraniaczami krawędzi, nadmuchiwanym opakowaniem, wypełnieniem polietylenowym lub innym odpowiednim materiałem ochronnym.
    * Umieść oryginalne pudełko producenta na materiale amortyzującym w środku pojemnika wysyłkowego, pozostawiając co najmniej dwa do trzech cali (5,08 do 7,62 cm) na amortyzację wokół pozostałych pięciu stron opakowania.
    * Wypełnij pozostałą przestrzeń w opakowaniu formą piankową, narożnikami polietylenowymi lub ochraniaczami krawędzi, nadmuchiwanym opakowaniem, wypełnieniem polietylenowym lub innym odpowiednim materiałem ochronnym.
    * Zamknij szczelnie pojemnik wysyłkowy za pomocą dwucalowej (5,08 cm) lub szerszej taśmy samoprzylepnej, wzmocnionej taśmy nylonowej lub 60-funtowej, trzycalowej (7,62 cm) szerokiej wzmocnionej taśmy aktywowanej wodą. Zamknij pudełko mocno, zaklejając wieczko i dno pudełka trzema warstwami taśmy, tak aby środkowe i dwa boczne łączenia były uszczelnione.


WSTECZ

 
 
© PMKurier 2011, All Rights reserved.